BOULDERING    SKALKY    HORY    SKIALP    METODIKA    PROJEKT    OBCHODNÉ PODMIENKY    KONTAKT  
  home » projekt  
košík:  0 EUR
Utorok 07.04.2020  
PROJEKT

Začalo to nevinne... lezením na skalách v okolí Bratislavy, ale aj cestovaním do lezeckých oblastí v mnohých kútoch Európy. V porovnaní so zahraničím, bolo istenie u nás v katastrofálnom stave a lezcov pribúdalo.

V roku 2005 sa Vlado „Kazo“ Linek rozhodol po vyše 20 rokoch lezenia, že je načase s tým niečo spraviť. Stal sa motorom výmeny starých istení za nové v okolí Bratislavy. S kamarátmi postupne preistili celý Pajštún, neskôr Blázna, kde pribudlo aj veľa nových ciest a oprášilo sa množstvo starých. Nasledovala Kršlenica s novým sektorom Pes Filipes, pribudlo Kamenné a nové istenia na Korlátku. Zo začiatku to bola len čistá drina. Zvyknúť si na režim: byť na skalách, ale liezť minimálne v zaprášenej skale, okrem lezeckých vecí, vláčiť ďalšie harampádie, zničiť si laná, oblečenie, topánky, mať vápencový prášok všade - v zuboch, aj v posteli... Keď však potom človek prišiel na Blázna, páradne si tam zaliezol a stretol kopu ľudí, občas aj nejaké pochvalné slovo padlo, z driny sa stala radosť a neskôr možno až posadnutosť. Ale bez toho by to asi nefungovalo.

V roku 2010 Kazo na JAMESe presadil obnovenie správcov na skalách, schválil sa príspevok na nity a vo veľkom sa spustilo preisťovanie takmer na celom Slovensku. Správcovia boli a sú miestni skúsení lezci, ktorí do preisťovania investovali množstvo času, energie, vlastných financií, obetovali svoj materiál, občas vydrankali financie, alebo aj materiál od dobrodincov, ale predovšetkým tam nechali kus seba nielen preto, aby sami mali kde bezpečne liezť, ale aby boli skaly pre všetkých.

Nápad urobiť sprievodcu prišiel tak nejako prirodzene popri práci na skalách, keď sme si uvedomili, že treba nájsť spôsob, akým čo najlepšie toto snaženie odovzdať všetkým lezcom a zároveň podporiť aj správcov a všetkých zanietených.

Koncom roku 2015 vyšiel prvý sprievodca zo Záhoria, v roku 2018 sme dorazili Malé Karpaty aj z „Predhoria“ a ďalších sprievodcov už máme rozpracovaných.

Plán 2019
Dreveník - s Peťom Slivkom a Ľubom Kuderjavým 
Kalamárka - Rudo Hajdučík a spol. sa už pustili do kompletizácie nového sprievodcu
Liptov - Vladko Dzuroška a jeho hôrna družina maká v starých aj nových oblastiach

Kúpou sprievodcu z edície Skaly na Slovensku, podporíte ďalšie odisťovanie a ľudí, ktorí už roky pracujú pre Vás.

V prípade, že chcete podporiť vydanie niektorého z ďalších sprievodcov, ozvite sa nám.

Ďakujeme

KONTAKT

Anna Lineková
Za kasárňou 8
83103 Bratislava

anna@linek.sk
0948 864 817 Aňa
0903 775 564 Kazo

Upozornenie!
Z dôvodu situácie v našej krajine sme pristúpili k obmedzeniu návštev pošty. Posielame iba 1x za týždeň. Ďakujeme za trpezlivosť.

V prípade, že nedvíhame telefón, pošlite sms, alebo mail, ozveme sa hneď ako to bude možné. Ďakujeme :)

IČO: 44935927
DIČ: 1081722367
č. živnostenského registra
110-189087

PARTNERI

 Vlado Linek © 1999 - 2020 anna@linek.sk  13760