NAŠA EDÍCIA    BOULDERING    SKALKY    HORY    SKIALP    E-KNIHA    DOWNLOAD    OBCHODNÉ PODMIENKY    KONTAKT  
  home » skalky  
KOŠÍK:  0 EUR
LOGIN
Streda 31.05.2023  
SKALKY
Moravské skály II. - Severní Morava a Slezsko
16.12.2019 21:00 | 2257x
14 EUR   

Druhý diel nového sprievodcu Moravské skály popisuje oblasť Severnej Moravy a Sliezska. Je súčasťou reedície sprievodcu z roku 2010, ktorý so svojimi 520 stranami zavaril nejednému skalkárovi :).

Kniha má 217 strán a je v nej spracovaných päť oblastí: Oderské vrchy a Nízký Jesník, Hrubý Jeseník (Šumpersko), Hrubý Jeseník (Jesenicko), Hrubý Jeseník (Vrbensko) a Rychlebské hory. Spolu je tu popísaných 36 lokalít. Väčšina z nich sa nachádza vo vidličke pri hraniciach s Poľskom.

V oblastiach sa stretneme s rôznymi druhmi materiálov skaly – bridlica, kryštalická bridlica, žula a rula. Zaujímavá je aj výška stien, ktorá v mnohých lokalitách dosahuje 20 – 40 m. Oblasti poskytujú možnosti na lezenie tradičným spôsobom, ale stále pribúda aj množstvo ciest dobre zaistených borhákmi.  V sprievodcovi je popísaných aj niekoľko novovzniknutých oblastí. 

V sprievodcovi sa veľmi ľahko zorientujete. Hneď na prvej strane je prehľadná mapka celého územia a bočná navigácia vám umožní ľahšie nájsť čo hľadáte. Pri každej oblasti je ešte podrobnejšia mapka a pri jednotlivých skalách nechýba aj slovný popis ako sa dostanete na skaly + GPS súradnice.

Cesty sú zakreslené do ručne kreslených schém a v niektorých oblastiach je k cestám doplnený aj slovný popis. Zo sprievodcu sa väčšinou dozviete aj koľko istení v ceste stretnete, obťažnosť cesty a u mnohých aj meno autor a kedy bola cesta vylezená.

Nájdete tu:
• Oderské vrchy a Nízký Jesník:
Malý Rabštejn, Kružberk, Dobřečov, Bradlo a Tři kameny
• Hrubý Jesník (Šumpersko): Rabštejn, Bohdíkov, Městské skály, Sokolka, Tři kameny u Nových Losin, branná, Ostružná

• Hrubý Jesník (Jesenicko): Čertovy kameny, Bleskovec, Ondřejovice, Koberštejn, Skály v Bělé,

• Hrubý Jeseník (Vrbensko): Vyhlídka, Býlý potok, chladná, Shrekoland, Ludvíkov, Rolandúv kámen, Antoníček

• Rychlebské hory: Bílá voda, Líščí skála, Strmý vrch, Dračí tlama, Žulová, Smrčník, Dívčí skály

Sprievodca je pozoruhodným dielom, ako všetky doteraz vydané. Autori tu zhromaždili informácie z množstva lokalít a do schém zakreslili viac ako 2000 ciest! V sprievodcovi sú oblasti väčšieho významu, ale aj čisto lokálne skalky. Obťažnosť v oblastiach sa pohybuje od 2 – 10- UIAA a nájde si tu svoje cesty tradicionalista aj skalkár, či dokonca drytoolista.

Oplatí sa prečítať si pravidlá správania sa na skalách a tiež dať pozor na obmedzenia, alebo vlastnícke špecifiká, aby sme kvôli porušovaniu pravidiel nekomplikovali vzťahy s domácimi, či miestnymi zvykmi.

Tak hor sa spoznávať nové lezecké terény pod Praděd.

Pekné lezecké zážitky.

Pozrite tiež:
Moravské skály I.
Moravské skály III.

V Bratislave možnosť osobného odberu -
Za kasárňou 8, Bratislava Nové Mesto.Kúpou sprievodcu z edície Skaly na Slovensku, podporíte bezpečnosť na skalách a ľudí, ktorí už roky pracujú pre Vás.KONTAKT

Skaly na Slovensku
Za kasárňou 8
83103 Bratislava

info@skalynaslovensku.sk
0948 864 817
0903 775 564

V prípade, že nedvíhame telefón, pošlite sms, alebo mail, ozveme sa hneď ako to bude možné.IČO: 44935927
DIČ: 1081722367
č. živnostenského registra
110-189087PARTNERI

 Vlado Linek © 1999 - 2023 info@skalynaslovensku.sk  60497