NAŠA EDÍCIA    BOULDERING    SKALKY    HORY    SKIALP    E-KNIHA    DOWNLOAD    OBCHODNÉ PODMIENKY    KONTAKT  
  home » skalky  
KOŠÍK:  0 EUR
LOGIN
Utorok 19.03.2024  
SKALKY
Záhorie (2015)
12.12.2018 10:00 | 7449x
kniha

Sprievodca je vypredaný! Ďakujeme! Dotlač a aktualizáciu pripravujeme.

Prvý diel sprievodcu po slovenských skalách, v ktorom je spracovaných 6 oblastí na Záhorí: Červenica, Kamenné, Blázon, Kršlenica, Deravá skala a Korlátko. Dvojjazyčný sprievodca (slovensko-anglický) popisuje vyše 250 ciest.

Červenica
Lezecká oblasť Červenica patrí k top oblastiam na Slovensku s množstvom ťažkých ciest.  Nachádza sa neďaleko dediny Plavecké Podhradie. Zdola hore sú tu sektory Tanečná,  Alternatívna stena, Červená stienka a Klenba Robina Úda. Pravdepodobne prvé cesty spravil Ján Horváth a to v sektore Alternatívna stena  v roku 1989. Cestu C’ EST LA VIE klasifikácie 11-/11 v Klenbe Robina Úda vyliezol Pavel Kořan z Čiech v roku 2001. Stále čaká na druhý prelez. V roku 2011 sa tu ukázal Adam Ondra z Brna. Na tretí pokus preliezol niekoľkoročný projekt v klenbe Alternatívnej steny s názvom SUPER  NATURAL, SUPER SERIOUS s klasifikáciou 11-. Po krátkom oddychu dal aj jeho ťažší variant  SUPER NATURAL, SUPER SERIOUS, WOW 11-/11. V tomto sektore je aj ďalších 37 de- viatok a desiatok.

Kamenné
Lezecká oblasť Kamenné sa nachádza neďaleko dediny Plavecké Podhradie. Meno dostala podľa kopca Kamenné, ktorý uzatvára dolinu. Na ľavej strane údolia sa nachádzajú sektory  Agpaoa a ZOO, na pravej sektor Fort.  Liezť tu začali v 90. rokoch Marek Caltík a Martin Medviď. V sektore Agpaoa vyliezli 5 ciest a pripravili niekoľko projektov. Časom sa na oblasť takmer zabudlo. O desať rokov neskôr, v roku 2003, sem zavítal Viktor Vaculčík a na opačnej strane doliny v previsoch sektora Fort pripravil a čiastočne preistil 3 cesty.  V oblasti sa opäť prestalo liezť až do roku 2011. Vtedy Ján Kianička začal pracovať v najväčšom sektore ZOO, čo je dlhý skalný múr, kde pripravil 5 ciest. Postupne sa k nemu pridali Jakub Kováčik, Vlado Linek, Aňa Lineková a ďalší. V súčasnosti je na Kamennom odistených v sektore ZOO 25 ciest. Línie v Agpaoe a Forte ešte na svoje preistenie len čakajú.

Blázon
Názov tejto oblasti Blázon vychádza z pôvodného názvu hradu Blasenstein (Veterná skala),  skrátene Blázen, ktorý zdomácnel na Blázna. Skala je z kvalitného vápenca. Masív je dlhý  300 metrov. Najvyššiu, takmer 40 metrov vysokú stenu nájdete na Mačacej veži. Steny sú  orientované na SV a V. Je tu potenciál na 150 ciest vo všetkých stupňoch obťažnosti. Do roku 2004 bolo lezenie na Bláznovi z dôvodu ochrany prírody zakázané. V tomto roku sa Slovenskému horolezeckému spolku JAMES podarilo vybaviť výnimku na horolezeckú činnosť. S preisťovaním oblasti sme začali v roku 2007. V súčasnosti je odistených 85 ciest. V sprievodcovi sú zahrnuté novo preistené staré aj nové cesty v 11 sektoroch, ktoré sú uvedené  zľava doprava.

Kršlenica
Lezecká oblasť Kršlenica sa nachádza priamo nad obcou Plavecký Mikuláš. Pri pohľade  od dediny sú tu zľava doprava sektory Jaskynky, Pes Filipes, Hrad, Lahôdka a Slnečný hre- beň. Kršlenica je povestná svojimi náročnými cestami v platniach vo vynikajúcom vápenci  s lezením po malých lištách s nohami na trenie.  Prvú cestu tu vyliezol v 60. rokoch Jozef Psotka. Volá sa NEZNÁMY SOKOLÍK a aj teraz je táto cesta silová a technicky náročná s klasifikáciou 6+. Prelomovou cestou je ROLANDOVA klasifikácie 8. Tento prvovýstup spravil odspodu v roku 1986 Roland Ďurka s dvoma kruhmi.  Po preistení má cesta 7 borhákov, ale ponechali sme aj pôvodné kruhy a môžete si tak vychutnať” atmosféru z čias prvovýstupu.  Najťažšiu cestu MONOLIT spravil a preliezol aj s pomocou navŕtanej dierky v roku 1996  Martin Medviď. Jej klasifikácia je 10-. V súčasnosti je na Kršlenici odistených 34 ciest v sektoroch Pes Filipes a Hrad. Sektory Jaskynky, Lahôdka a Slnečný hrebeň ešte na svoje odistenie len čakajú.

Deravá skala
Vápencová oblasť Deravá skala sa nachádza v Mokrej doline neďaleko obce Plavecký Mikuláš. Zľava doprava sú tu sektory Trpaslík, Klenba a Golem.  Prvé cesty tu vyliezli začiatkom 70. rokov 20. storočia Andrej Belica, Ivan a Peter Dieškovci a Milan Mereš. Dvojica Jaro Paulický a Ladislav Paulík v roku 1987 spravila odspodu ťažkú cestu HOMOSTROPUS klasifikácie 8+/9-.  V 90. rokoch sa v Klenbe činili Rudolf Kožík, Matej Hulej, Vladimír Wolf, Tomáš Žert a hlavne Tomáš Pilka, ktorý je autorom dvoch najťažších ciest NAPALM obťažnosti 10+ a HOVNOSTROPUS 10/10+.  V rokoch 2014 a 2015 sa o preistenie ciest zaslúžili Tomáš Havlík, Milan Jamrich, Radim  Kovařík, Ninka Kovaříková, Vlado Linek, Anna Lineková a Tomáš Pilka.  V súčasnosti je na Deravej skale odistených 26 ciest.

Korlátko
Oblasť Korlátko sa nachádza v lese pod rovnomenným hradom neďaleko obce Cerová pri miestnej časti Rozbehy. Skala je tvorená zlepencom. Ľavá časť je vysoká do 15 metrov, kde sú prevažne ľahšie a položené cesty.  Pravá časť je vysoká 18 metrov s ťažšími cestami končiacimi v previse. Lezenie je rozmanité, po dierkach, na trenie, v kútoch, špárach, či previsoch. Liezť tu začala v roku 1979 dvojica Peter Duchoslav a Rastislav Stúpaj. V súčasnosti je na Korlátku odistených 15 ciest. Neďaleko lezeckej oblasti Korlátko sa nachádzajú bouldre Obývačka, Dzýra a Pod dubom.
Ukážky zo sprievodcu

Autor: Vlado Linek
Počet strán: 184






V Bratislave možnosť osobného odberu -
Za kasárňou 8, Bratislava Nové Mesto.



Kúpou sprievodcu z edície Skaly na Slovensku, podporíte bezpečnosť na skalách a ľudí, ktorí už roky pracujú pre Vás.



KONTAKT

Skaly na Slovensku
Za kasárňou 8
83103 Bratislava

info@skalynaslovensku.sk
0948 864 817
0903 775 564

V prípade, že nedvíhame telefón, pošlite sms, alebo mail, ozveme sa hneď ako to bude možné.



IČO: 44935927
DIČ: 1081722367
č. živnostenského registra
110-189087



PARTNERI

 Vlado Linek © 1999 - 2024 info@skalynaslovensku.sk  81206